مرجع تخصصی خودرو های اروندی

علت ایجاد بازار دو نرخی خودرو چیست؟

سعید موتمنی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو اظهار داشت : متاسفانه امروز خودروسازان به میزانی وارد جریان پیش فروش ها و ارائه سود به خریداران شده اند که از وظیفه ذاتی شان دور شده اند و نتیجه آن شرایط حاکم بر بازار خودرو شده است.

وی تاکید کرد : چرا باید هنگامی که بانک مرکزی 18 درصد سود پرداخت می کرد خودروسازان 27 تا 31 درصد سود به متقاضیان پرداخت کنند اما خوشبختانه بانک مرکزی ورود کرد و جلوی این اقدام شرکتهای خودروساز را گرفت.

وی افزود : خودروسازان یا باید بنگاه داری کنند یا بانک داری یا تولیدکننده خودرو باشند .

وی با اشاره به انتقاد برخی فعالان صنعت نسبت به طرح موضوع رکود در بازار خودرو توسط اتحادیه گفت : رکود در شرایطی مطرح می شود که تقاضا در بازار افت کرده و مشتری از محصولات شرکتهای داخلی در بازار استقبال نمی کند هر چند بنا به گفته فعالان این صنعت در زمانی که تولیدات به فروش می رسد رکودی در بازار وجود ندارد اما سوالی که در اینجا مطرح می شود اینکه چه میزان از تولیدات در بازار داخل و چه تعداد صادر می شود؟

وی تاکید کرد : در شرایطی که مشتری استقبالی از تولیدات داخلی نمی کند برداشت بازار رکود تقاضا در بازار است هر چند در این وضعیت بخشی از اقشار ضعیف جامعه ناگزیر به خرید برخی از خودروهای کم کیفیت با توجه به بودجه و امکان مالی هستند در واقع این تعداد از خریدها ناشی از تقاضای اجباری در بازار است در حالی که در دنیا به این دید به مشتری نگاه نمی شود و چنانچه خودرویی 100 هزار دلار و یا هزار دلاری باشد به لحاظ کیفیت قطعات مساوی است و تنها تفاوت آن به لحاظ تعداد آپشن ها است.

وی افزود : باید قبول کرد که بازار خودرو رکود دارد و اگر خودرویی نیز در بازار به فروش می رسد نه از سر علاقه که روی اجبار است.

وی همچنین با توجه به قیمت های غیر واقعی برخی از خودروهای جدید در بازار گفت : هر خودرویی قیمت جهانی دارد و  در دنیا هم رقابت تعیین کننده قیمت است به طوری که امروز مصرف کننده برای خرید هر کالایی ابتدا کیفیت و سپس قیمت را مورد ارزیابی قرار داده و سپس اقدام به خرید می کند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران در ادامه وجود شرایط کنونی بازار را ناشی از نبود نظارت بر بازار خودرو دانست و تاکید کرد : متاسفانه همچنان شرکتها با عرضه محدود و مدیریت بر این جریان تلاش می کنند تا محصولات به زیر قیمت رسمی شرکت نرسد چرا که در این صورت بسیاری از متقاضیانی که اقدام به پیش خرید کردند ، با افت قیمت خودرو به زیر قیمت شرکت ، پول های خود را مطالبه خواهند کرد .

موتمنی با اشاره به استقبال مشتریان از عرضه خودروهای جدید در بازار گفت : البته این اقبال در صورتی است که این خودروها قیمت متناسبی داشته باشد به عنوان مثال در خودرویی مانند پژو 2008 که قیمت جهانی آن حدود  65 تا 70 میلیون قیمت واقعی آن در بازار ایران 90 میلیون است با هر گونه افزایش غیر منطقی قیمت در بازار مسلما تقاضایی نخواهد داشت.

وی افزود : چرا شرکتها به اندازه کافی خودرو وارد بازار نمی کنند تا مشتری که امروز نیاز به خودرو دارد اقدام به خرید فوری کرده و همان روز خودروی را با سند تحویل بگیرد این در حالی است در دنیا ، حتی برندهای معروف متقاضی که خودرویی را درخواست می کند با تمام آپشن های دلخواه ظرف یکی دو روز به خریدار تحویل می دهند.

وی گفت : هم اکنون برخی از شرکتهای داخلی بواسطه تخلفاتی که در جریان خرید و فروش صورت می گیرد درصدد جمع آوری نمایندگی های فروش هستند.زمانی که قیمت خودرو در بازار دو نرخی شود، 100 درصد به دنبال آن فساد ایجاد می شود.

موتمنی معتقد است وقتی خودرو به اندازه کافی به بازار تزریق نمی شود مساله دو نرخی در بازار خودرو بوجود می آید.

وی تاکید کرد : تا زمانی که شرکتها خودشان را به روز نکنند و موضوع پیش فروش ها برداشته نشود ، این گرفتاری ها در بازار خودرو وجود داشته و شاهد بازار سالمی نخواهیم بود.

وی گفت : شرکتهای خودروساز باید ویترین هایتان را پر کنید تا مشتری در موقع نیاز و بدون معطلی خودرو دلخواه را خریداری کند.

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: یک شنبه 21 آبان 1396     بازدید ها: 2480     دسته: اخبار داخلی خودرو     
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه